301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
02 Ağustos 2019 - Cuma 18:08 Bu haber 357 kez okundu
 
FERRERO FINDIKTAN, ÖRNEK FINDIK BAHÇESİ
Ordu Ulubey ilçesi merkez köyde Ferrora Fındık temsilcileri Giresun, Ordu, Samsun, Trabzon, Adapazarı, Düzce’deki basın mensupları ile 1 Ağustos Perşembe günü bir araya geldi.200’e aşkın basın mensubunu önce örnek fındık bahçesini gezdirerek tanıtımını yaptılar. Sonra toplu halde öğle yemeği yenildi.
Gündem Haberi


Ferrora Fındık’ta görevli ziraat mühendisleri basın mensuplarına gereken bilgiyi verdiler. Dünya fındık üretiminin yüzde 70’i aşkın kısmını elinde bulunduran ülkemizde, verim ve kalite ile kazancın arttırılması için yapılan çalışmalar yoğunlaşıyor. Ferrero Fındık tarafından Değerli Tarım Uygulamaları kapsamında Ordu’nun Ulubey ilçesinde fındıkta verim ve kalitenin arttırılmasına önemli katkı sağlayan Damla Sulama Sistemi ile ilgili toplantı bahçede basınla birlikte düzenlendi.

Bahçe toplantısına Ferrorra İletişim Direktörü Yasemin Taşkın, Ferrorra Fındık CEO’su Bamsı Akın ile ziraat mühendisleri, sosyal çalışma uzmanları ve halk katıldı. Bahçe toplantısında açıklama yapan Bamsı Akın; çiftçilerin fındık üretim maliyetlerini aşağıya düşürmesi gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi:
“Fındık Araştırma Enstitüsü, Ferrero firması ve diğer bazı kuruluşlar fındık bahçelerinde verim ve kaliteyi arttırıcı çalışmalar yapıyorlar. Biz bunları gittik, yerinde gördük. İmkânım olsa tüm üyelerimize buraları göstermek isterim. Çünkü bahçelerdeki fındık ocaklarındaki dal sayısını 5’e kadar düşürüyorlar eleştirilerini yaparken, gördük ki birçok bahçede tek dala bile indirilmiş. İşçilik giderlerine baktığımızda, bir bahçede 60 kişiyle fındık topladığımız zaman bunun 40 tanesi budama giderlerine gidiyor. Ve bu tek dala düştüğünde de budama giderleri neredeyse sıfıra iniyor. Fındık fiyatları çok önemli ama fiyatlarından önce üretim maliyetlerini mutlaka aşağıya düşürmeliyiz. Çiftçi olarak bu çalışmalara ağırlık vermeliyiz. Ferrero Tarım Direktörü Ersin Arısoy ise “Batı Karadeniz bölgesinde model bahçe uygulamaları yapıyoruz. Model bahçelerden de 5 tanesinde damlama sulama sistemini uyguladık. Damla sulamanın önemi batı bölgesinde yaz aylarında çok yüksek sıcaklığın olduğu zaman verilebilecek birkaç defa sulama ile verime büyük bir artış sağlamasıdır. Aldığı verim ile damla sulama sisteminin maliyetini ise çiftçilerimiz bir en fazla 2 sene gibi bir zamanda çıkarabilirler. Sisteminin bir önemli faydası da sıvı gübreleme ile bahçeyi rahatlıkla gübreleyebiliyorsunuz. Özellikle eğimli arazilerde gübreyi toprağa karıştırmak çok ciddi bir işçilik gerektiriyor. Bizim hesaplarımıza göre de 4 senelik işçilik maliyeti ile damla sulama sistemini kurmak mümkün. Bu sayede verim ve kalite de artıyor” dedi.
Ferrora iletişim Direktörü Yasemin Taşkın, Örnek bahçede toprak altı damla sisteminin yapıldığına dikkat çekerek, ‘’Çiftçilerin bu güne kadar görmediği bir sistem. Ferrero’nun yaptığı örnek bahçeyi fındık üreticileri geliyor görüyor inceliyor. Herkes çok memnun, geçen sene iki ayrı bölgede yapılan damla sulama sisteminde bu alanda fındıkların yapraklarının yeşil kaldığını diğer tarafta ise kurumuş ve sarardığını gördük. Toprakta da çatlaklar oluşurken bu bahçede toprakta çatlaklar oluşmadı. Verimde ise geçen seneye göre baktığımızda iki misli fındık var. Bu zamana kadar böyle fındık görmedik biz bu bahçeden” diye konuştu.
Bahçeden sorumlu Ziraat Mühendisi ise, “Bu bahçeyi bu sene devraldık ve ilk toprak analizi ile başladık. Bu bahçeden dekar başına aldığı verim 50 kg bile yoktu. Bu sene iki katından bile fazla ürün bekliyoruz" diyerek şunları söyledi:
Amacımız burada niye daha fazla alana damla sulama sistemi kurduk. Çünkü hem bizim, hem de tarla sahibinin baktığı taraf ile farkı görmek için bu işlemi yaptık. Toprak altı sistemi ile aynı zamanda gübreleme yapmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda çiftçilerimize yanlış bildikleri konular ile ilgili bilgilendirme yapıyoruz. Amacımız burada randımanı ve kaliteyi arttırmak.”

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: FERRERO, FINDIKTAN,, ÖRNEK, FINDIK, BAHÇESİ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Giresun
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 15.09.2019
Bugün
11° - 26°
Pazartesi
12° - 25°
Salı
12° - 27°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Giresun

Güncelleme: 14.09.2019
İmsak
04:55
Sabah
06:21
Öğle
12:51
İkindi
16:21
Akşam
19:09
Yatsı
20:29
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
Arşiv Arama
Modül 5
<div class = "fb-comments" data-href = "http://yildizhaber.com.tr/haber--82723.html" data-numposts = "50" > </ div>
Haber Yazılımı